Izrādes » Lielā zāle » Uguns un nakts
lielā zāle Bookmark and Share

Lomās

Lāčplēsis: Uldis ANŽE
Spīdola: Guna ZARIŅA (JRT)
Laimdota: Maija DOVEIKA
Kangars: Gundars GRASBERGS
Melnais bruņinieks: Arturs KRŪZKOPS
Koknesis: Kaspars DUMBURS
Laika vecis: Astrīda KAIRIŠA
Pūķis: Juris LISNERS
Aizkrauklis:Jānis SKANIS
Lielvārds: Ģirts JAKOVĻEVS
Burtnieks: Uldis NORENBERGS
Raganas: Madara BOTMANE, Agnese CĪRULE, Ance KUKULE
Vīri: Kaspars ANIŅŠ, Kristians KAREĻINS, Artis DROZDOVS

Tuvākās izrādes

visas izrādes
Repertuārā nav izrāžu

Brīdinājumi

Izrādē tiek izmantots stroboskops.
IZRĀDI ATBALSTA:
Izrādes sponsori

Uguns un nakts

Rainis
Režisors: Viesturs KAIRIŠS
Izrādes dramaturģija: Ieva STRUKA
Scenogrāfs: Reinis DZUDZILO
Kostīmu māksliniece: Krista DZUDZILO
Gaismu mākslinieks: Oskars PAULIŅŠ
Horeogrāfe: Elīna LUTCE
Izrādē skan Riharda Vāgnera un Kārļa Auzāna mūzika
Projekta vadītāja: Ilona MATVEJEVA
ProducentS: Jānis KAIJAKS
Pirmizrāde: 11.09.2015. Izrādes ilgums: 2h 45min
"Spēlmaņu nakts 2015/2016" balvas:
 
Gada aktrise Guna Zariņa
Gada aktieris otrā plāna lomā Arturs Krūzkops
Gada scenogrāfs
Gada kostīmu māksliniece
Gada gaismu mākslinieks
 
 
Viņam bija tikai viens ienaidnieks - viņš pats, viņam vajadzēja uzvarēt tikai vienā kaujā - pašam ar sevi. Un veikt vertikālo transcendenci - mainīties uz augšu. To viņš nespēja. Un tomēr - varbūt šī mūžīgā cīņa ir labākais, kas ar Lāčplēsi varēja notikt. Par labo un ļauno, par cīņu, kas nekad nevar būt uzvarēta, bet, kas viegli var tikt zaudēta. 
 
 
 
Pirkt biļeti
  • video
  • foto
  • raksti
  • atsauksmes

Silvija Radzobe. Uzplaiksnījumi.satori.lv http://www.satori.lv/raksts/9990/Silvija_Radzobe/Uzplaiksnijumi

Zane.Radzobe. Paši spēj mainīties tikai dievi. kroders.lv http://www.kroders.lv/verte/715

Lauma Mellēna-Bartkeviča. Mijkrēšņa dekadence un gandrīz opera par Lāčplēsi. kroders.lv http://www.kroders.lv/verte/708

Henrieta Verhoustinska. Klusējošie cilvēki logos. diena.lv http://www.diena.lv/kd/recenzijas/izrades-uguns-un-nakts-recenzija-klusejosie-cilveki-logos-14112592

11.09.2015 12:52 Iveta
Paldies V.Kairišam, I,Strukai un Dzudzilo pārim-izcili! Izcili! Pieļauju, ka būs gānītāji, bet , neklausieties to vārdos!
12.09.2015 11:41 Rita
Izrāde enerģētiski spēcīga.Zināms Raiņa darbs, taču spriedze noturēta visu izrādes laiku.Paldies radošajam kolektīvam (izcelt nevienu nevēlos, lai gan izrādē ir spoži un ne tik spoži momenti un lomu atveidotāji). Tā ir izrāde, kuru IR vērts skatīties! Paldies.
13.09.2015 00:59 Dace
Skaistā un bezgala talantīgā Guna Zariņa, paldies!!!
13.09.2015 18:56 Tulpe13
Manas pārdomas par izrādi:
https://tulpe13.wordpress.com/2015/09/13/uguns-un-nakts-nacionalaja-teatri/
14.09.2015 06:58 Inga
viņam bija tikai viens ienaidznieks....ja šajā režijā mēs meklējam Raini...tad viņa tur nav, ja mēs meklējam kaut ko no slavenā eposa cēluma, cīņas un iedvesmas...tad te tā nav. Šeit ir parādīts vidusmēra latviešu vīrietis, kurš cīnās ar saviem dēmoniem , ar savu "jā" un savu "nē"...pat varbūt ar kaut kādām seksuālajām novirzēm vai atvirzēm...Kaut kā mazliet par prastu ar visu to leduskapi...Man tas atgādināja - nu jā Laimdota-sieva -leduskapī, mazliet no melnā humora, bet skolēniem to nesaprast. Un kāpēc bija tas bērnu kolektīvs uz skatuves...un ļoti daudz melno tukšuma paužu...un Laimdotas slikti pašūtais apakškreklis ar nosaukumu"kombinē", ko kādreiz krievu virsnieku sievas vilka uz ballēm, jo redzēja kaut ko tādu pirmo reizi, ļoti daudz apakšveļas...Nebija gandarījuma. Varbūt pie vainas mana literaturas skolotāja , kura lika mums skatīties veco Uguni un nakti ...Arī manam pusaudzim nepatika, kaut gan tas ir šogad obligātajā literatūras programmā. Neiesaku. Spīdolas tēls- visu cieņu aktrisei, bet nepārliecināja mani par to daili un mirdzumu, par spītu un gribu, par kaisli un lepnumu...
Samocīta izrāde, lai parādītu vidusmēra cilvēka psihi, nevajag ņemt palīgā eposu...var vienkāršāk un sanāks labāk. Paldies!
14.09.2015 10:26 Madara Līgotāja (no Twitter)
Paldies @teatris par Raini! "Uguns un nakts" tikpat izcila kā "Raiņa sapņi"! Aktieru sniegums augstākajā līmenī!
Veiksmīga uzdrīkstēšanās!
14.09.2015 10:27 Sandra Briede (no Twitter)
Cik mūsdienīgs ir Rainis! @teatris sezonu sācis ar spilgtu, izcilu, dvēseli aizskarošu Uguni un nakti. Bravo Gunai Zariņai!
14.09.2015 10:28 Silvija Radzobe (no Twitter)
UGUNS+NAKTS @teatris: sajūta, ka esi saskāries ar kaut ko LIELU! Paldies teātrim, režisoram, aktieriem!
14.09.2015 10:29 Daila S. (no Twitter)
Raiņa gads @teatris pacēlis pilnīgi jaunā līmenī. Vispirms "Raiņa sapņi", nu "Uguns un nakts". Izcili!
14.09.2015 10:30 Anna Sofia (no Twitter)
@teatris "Uguns un nakts" tā ir dzīve un dāvana Rainim un mums,kas domā.Ziņojums+režisors+Guna Zariņa+teātra uzdrošināšanās!Milzīgs paldies!
14.09.2015 10:33 Zane Radzobe (no Twitter)
Zariņa - ģeniāla, Anže - izcils, Grasbergs - lielisks, u.t.t. Bet galvenais - sajūta, ka esi piesāries kaut kam labam,tīram un ļoti svarīgam
14.09.2015 20:46 Māris
Sezonas sākums NT padevies varens.
Guna Zariņa - manuprāt, šobrīd Latvijas izcilākā aktrise - protams, nepieviļ. Tas viņas gadījumā jau pat kaut kā kļuvis pašsaprotami. Un skatītājiem nav jāzina, cik darba aiz tā pašaprotamības ir īstenībā.
Un tomēr, lai cik paradoksāli tas nebūtu, šķita, ka imports varēja arī izpalikt - tik tālu kā JRT tā Virsragana nemaz nebija jāmeklē Turpat starp mazajām raganiņām arī ir viena, kas to lomu paceltu. Dodiet tikai iespēju.
16.09.2015 11:23 Ita
IZCILI!!!!!!Paldies visam izrādes ansamblim, jo īpaši režisoram,scenogrāfam un tērpu māksliniekam. Guna Zariņa, likās, ka nekas vairs nevar pārsteigt vērojot šīs aktrises sniegumu, izrādās var gan. Guna Jūs esat varena, lieliska, TALANTĪGA. Vēlos atzīmēt arī aizkustinošo Astrīdas Kairišas laika veci. Kopumā liels PALDIES. Rainis ir tik aktuāls:)
17.09.2015 09:12 Ita
Laikam jāpiekrīt Mārim, man kaut kā neviena nenāca prātā, kas varētu būt Spīdola no pašreizējā NT štata, bet, ja pasaka priekšā, jā Madara Botmane varētu. Viņa bij ļoti laba Aspazija L. Oltes filmā. Tomēr Madarai vēl viss priekšā, gan paspēs vēl sevi ne tādās vien lomās pierādīt.
17.09.2015 11:23 Я Зритель
Безусловно, эту постановку должен видеть каждый житель Латвии, ведь она совсем не про Райниса или даже про Лачплесиса, а про каждого из нас, кто любит и ценит эту землю.
Игра актёров восхищает - как всегда Браво Майя Довейка и Браво Гундарс Грасберс, и конечно приглашённой Гуне Зарине!
Нельзя не отметить высшее качество декораций и костюмов героев, за это отдельное спасибо Фонду Бориса и Инары Тетеревых!
17.09.2015 15:42 Māra
Kā vienmēr - kādam patiks ļoti, citam nu tā... Raini uzvest mūsdienās tā, lai tu notici tam, ko tev režisors ir centies pateikt - grūti. Kairišam tas ir sanācis. Var, protams, diskutēt par ledusskapjiem, kombinē un tumsas pauzēm, bet tas viss atkal liecina par latvieša cilvēka sīkumainību un neprasmi skatīties globāli. Te noderēs paša Raiņa teiktais - mainies! Izrāde loti piemērota jaunatnei. Paldies visiem, Zariņas tēlojumam zāle cēlās kājās ar ovācijām!
23.09.2015 11:40 A.S.
Es no tiem, kam patika - nu tā... Nesaprotu, kāpēc progresīvajam režisoram Kairišam tik "padomisks" uzstādījums, ka Laimdota ir viena mietpilsoniska apmiera mika. Rainis uzrakstījis darbu ar trim galvenajiem varoņiem, trim vienlīdz nozīmīgām dzīves pozīcijām. Vienu no tām režisors ignorē, otru (Spīdolu)atstāj bez loģiska pamatojuma, un galveno varoni pazemina par cilvēku ar īpašām vajadzībām. Liegt tā uztvert pasauli nevar neviens, tik tā šo stāstu grūti izstāstīt.Var atsaukties uz Luisu Kerolu, Nostradamusu vai Engelsu, bet būtu gribējies vispirms uz Raini.Sajūsmināja Anžes un Grasberga darbs, Zariņa pašaizliedzīgi centās sacementēt kopā uz beigām galīgi jūkošo izrādi. Tomēr labi, ka tāda ir, jo strīdos un viedokļos noskaidrojas, cik pliks vai apģērbts tas karalis.
05.10.2015 11:45 Zane
Nakts bija, pietrūka uguns..
08.10.2015 00:02 V.N.
Domāju,ka ir pārspīlētas slavas dziesmas Gunai Zariņai. Spīdola bija sākumā, bet sākot no,,galifee,, tikai bāla ēna.
08.10.2015 09:07 Gunārs
Vakar noskatījos. Nepatika. Pliekani. Pazemoti tēli.
08.10.2015 12:34 Daina
Uzskatu,ka režisoram un aktieriem, galveno varoņu tēlotājiem, ļoti veiksmīgi izdevies Raiņa pausto 110 gadus atpakaļ atgādināt latviešu tautai šodien un tagad. Un nav tik ļoti no svara, kas Spīdolai šodien mugurā, galvenais ir Raiņa pārlaicīgā dzeja.... un vai nav skumīgi, ka mums laikam tomēr aizmirsies Spīdolas "mainies uz augšu", ja arī šodien pēc vairāk kā simts gadiem Raiņa teksts no skatuves skan aktuāli, kā par mums teikts.Tad jau iznāk, ka mēs kā tauta nemaināmies savā garā un stagnējam nu jau vairāk kā 100 gadus...un, kad to tiešā tekstā atgādina no skatuves, tad ir nepatīkami, tad meklējam sīkumus, kas it kā traucē... Un paldies,paldies paldies!!! talantīgajai Gunai Zariņai - manai mīļākajai aktrisei!!!!!!!!!!
03.11.2015 22:48 M.
Piedodiet par izteicienu, bet tas bija pilnīgs sūds. Varēja satikt vārdus no oriģināla teksta, bet pašai izrādei nav pat nekādas jēgas. Aktieri nospēlēja labi, bet, manuprāt, režisoram šis darbs neizdevās.
08.11.2015 23:20 Ilze
IZCILI! Paldies! Paldies Gunai Zariņai par Spīdēšanu!
09.11.2015 19:43 S. Laima
Sen teātrī nebija baudīts kas tik iespaidīgs un niansēti izjusts vārda vistiešākajā nozīmē, tā, ka pat "skudriņas pār roku skrēja". Aizskāra tā, ka vēl šodien līgojos atmiņu attēlos un galvā vēl joprojām skan aktieru spēcīgās balsis, protams, apvienojumā ar Raiņa vārdos ietverto Lielumu. Izcils ir mūsu Rainis! Izcili tas izdevies ir Kairišam!
Guna Zariņa - neatkārtojama!!! - un tajā ir ietverts VISS, jo vārdos to ietērpt nav iespējams.
Paldies, paldies un vēlreiz Milzīgs Jums, visam izrādē iesaistīto lokam, Paldies par baudu no sākuma līdz beigām un vēl aizvien!
21.11.2015 09:04 Martaro
Skaudri. Un ģeniāli. Līdz kaulam.
16.12.2015 12:09 Ilze
Neizpratne, ko ar šo gribēja pateikt publikai! Kaut kādas paralēles es savilku ar šī brīža situāciju un notikumiem Latvijā.
Šī izrāde noteikti nav pusaudžiem, kuriem obligātajā literatūras sarakstā ir Raiņa "Uguns un nakts". Viņiem to grūti saprast. Ļoti tālu no orģinālā Raiņa! Ideja varbūt, bet ne priekš bērnu domāšanas. Mans pusaudzis nesaprata, arī lai cik es vienkārši to gribēju izskaidrot. Man neizdevās.
Vienīgais kā dēļ bija skatīties šo izrādi - Guna Zariņa!!!!!
19.12.2015 00:18 Bergamo
Paldies par vienu no labākajām šāssezonas izrādēm!Nacionālais teātris godam aizvadījis Raiņa jubilejas gadu - gan ar "Raiņa sapņiem" (ar izcilu J.Nīmaņa mūziku), gan "Uguns un nakts" iestudējumu! Lai arī teksts nav no vieglajiem (piekrītu, īpaši mūsdienu skolēniem, jo literatūras mācīšana aprobežojas vien ar daiļdarbu fragmentu lasīšanu; prioritāte taču ir dabaszinātnes), interese nezuda ne mirkli. Jā, iestudējums ir metaforisks, bet ne bezjēdzīgs; krāsās "tīra" scenogrāfija un tērpi; neiedomājami atbilstīga Vāgnera mūzika... Pravietiska, arī politiska izrāde. No aktierdarbiem pārliecināja U.Anžes Lāčplēša pārtapšana.
30.12.2015 11:29 Aivars
Izcili! Režija, aktieri, scenogrāfija, tērpi, mūzika, gaismas!
06.01.2016 02:16 Una
Milzu paldies visiem izrādes veidotājiem:)
izcila izrāde ar pamatīgu pēcgaršu!!
Izrādes otrajā daļā labu brīdi likās, ka skatītāju zāle ir aizturējusi elpu...
Ļoti vēlos noskatīties izrādi vēlreiz:)
21.01.2016 23:45 R.
Izcili! Kairišs, Anže, un, pati, pati, pati - Guna Zariņa.]
Liels paldies par šo pārdzīvojumu.
24.01.2016 18:29 anne
Liek domāt
30.01.2016 16:40 Salnina
Kārtējo reizi Nacionālais teātris liek aizdomāties par izrādes kvalitāti - vai pareizāk sakot par tās neesamību.
14.02.2016 21:00 Anna
Daudz lika domāt izvēlētās metaforas: ledusskapis, gulta-zārks, tribīne, tauta pidžamās... Rainis ir laikmetīgāks, nekā biju iedomājusies. Šis uzvedums ir rainiskāks par visiem iepriekš redzētajiem .
Tiešām sena dziesma jaunās skaņās, kā Rainis norāda ievadā. Visi izceļ Zariņu, man patika (suģestējošs balss tembrs), bet vislielākais paldies Grasbergam un Doveikai.
29.02.2016 14:47 Liāna Molodenkova (no Twitter)
@teatris Raiņa #UgunsUnNakts interpretācija negaidīti pārsteidza, bet ļoti patika. Mūsdienīga, tomēr nezaudējot neko no Raiņa pārlaicīguma.
29.02.2016 22:46 ilija
Liels darbs lielai skatuvei! Bravo!
11.03.2016 12:53 Anna Žabinska (no Twitter)
Es vēl joprojām domās dzīvojos vakardienas "Ugunī un naktī" @teatris . Ak, Raini, Raini - mūžība Tev. Visu cieņu Kairišam.
11.03.2016 12:53 Ivars Motivāns (no Twitter)
Uguns un nakts liek iemīlēt Raini - skolai tas neizdevās. :) Bravo Gunai Zariņai un Gundaram Grasbergam!
15.03.2016 11:05 Anta
Ko pēc tādas izrādes lai saka 13-gadīgam jauneklim par Latvju tautas nacionālo varoni, par Lāčplēša ordeni? Vai to piešķir par tizlumu? Varbūt nevajadzētu tā kropļot un zaimot savus varoņus un savu klasiku.
15.03.2016 11:50 Marta
Pēc pirmās daļas likās, jāiet prom, pēc otrās jau nedaudz labāk, vai tur varēja satikt Raini - šaubos. Pateicotes Gunai Zariņai izrādei ir savs svars, bet kopumā diezgan nekāda izrāde ar pornogrāfiskiem elementiem, munprāt arī lieki. Katrā ziņā tas nav Rainis kā vērtība, tas ir murgs.
Pateicība Gunai Zariņai - izcila aktrise.
16.03.2016 08:34 Lolita
Izcili!!!. Paldies par izrādi! Viss kā dzīvē. Paldies visiem izrādes veidotājiem! Fināla emocijas ir neaprakstāmas! Paldies!
16.10.2016 08:38 Edgars
Vakar izrādi ierakstīja TV. Labi, ka tā. Ir vērts redzēt izrādi teātrī, būs interesanti pavērot TV. Izrādē mana uzmanība notiekošajam neatslāba. Nedomāju, ka tas būs tieši šajā reizē un izrādē, bet tas notika. Pateicos Gunai Zariņai un Uldim Anžem, kuru darbs nodrošināja sajūtu, kādu gaidu teātrī.
17.10.2016 12:21 Dace
Milzīgs PALDIES par iestudējumu. Guna Zariņa - Jūs esat nepārspējama!!!! Noteikti iesaku noskatīties!
04.02.2017 18:55 Nora
Nesaprotu tos jūsmotājus. Izrāde = pilnīgs murgs. Neglāba pat Guna Zariņa.
18.03.2017 10:44 Gaida
Tiešām izcili, inovatīvi, ar cieņu pret autoru. Guna Zariņa un Uldis Anže - lieliski un neatkārtojami. Paldies!!!
18.03.2017 19:18 Elīna
Liels paldies Gunai Zariņai un Gundaram Grasbergam, jūs,manuprāt, padarījāt izrādi izcilu. Tā sajūta, ka cilvēks izdzīvotu savu tēlu līdz pēdējai sekundei.

Lai cik sākumā pirmais cēliens šķita nesaprotams un haotisks, tad otrais cēliens salika visu pa plauktiņiem. Negaidīta interpretācija, bet tieši tas mani arī savaldzināja.

Rainis ir un paliek Rainis, šajos vārdos ir uzmanīgi jāieklausās, lai uztvertu visu domu.
18.03.2017 19:29 Aldis
Par gaumi nestrīdas un iespējams, man tā ir citādāka nekā citiem, taču šī bija pirmā izrāde no kuras aizgāju pēc pirmā cēliena. Tas gadījums, kad vēlas radīt ģeniālu mākslu, bet īsti nesaprot, kas ir ģenialitāte. Katrā ziņā tā nav saķēmotu simtreiz pārspīlētu kustību un mīmikas atspoguļojums. Parodija šim pasākumam būtu piemērotāks nosaukums. Bet sajūsma komentāros atgādina reiz Paukā un Šmaukā lasītu epizodi par to kā Meža galerijā kāds wanabee mākslinieks sarīkoja gleznu izstādi. Meža dzīvnieki aizgāja un redz, ka tur ir tikai pilnīgi balti gleznu audekli. Dzīvnieki, neko daudz nezinot par gleznošanu un negribēdami izskatīties pēc muļķiem (lai tik citi nepadomā, ka es neorientējos mākslā), iet ārā un sajūsminās par gleznām, cik tās ģeniālas.

Pievienot atsauksmi

Paldies, jūsu sūtījums tiks publicēts tuvākajā laikā!
* Ja sūtījuma saturs neatbilst vispārpieņemtām ētikas normām, teātris ir tiesīgs to nepublicēt.