Lugu konkurss

Ir noslēdzies Latvijas Nacionālā teātra lugu konkurss, kas notika ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijai -100” finansiālu atbalstu. Speciāli šo darbu iestudēšanai naudu ir atvēlējusi arī Latvijas Kultūras ministrija. 
 
1. vietas ieguvējs ir Artūrs Dīcis ar lugu “Lidojošais Travolta”. Viņš saņem naudas  balvu 5000 eiro. Lugu iespējams izlasīt šeit
 
2. vietas ieguvēja ir Anna Rancāne ar lugu “Bišu māte un vilkacis”. Viņa saņem naudas balvu 3000 eiro.
 
3. vietas ieguvējs ir Andris Ūdris ar lugu ”Apsolu”. Viņš saņem naudas balvu 2000 eiro.  
 
Latvijas Nacionālais teātris nolēma piešķirt arī trīs veicināšanas prēmijas trim autoriem, kuru lugas izraisīja režisoru interesi, tomēr tās dažādu iemeslu dēļ būtu jāpilnveido, lai tās nonāktu uz teātra skatuves. Šie trīs darbi ir – Leldes Stumbres luga “Karaļa četras  meitas”, Rodžera de Kūra “Eiropas direktīva” un Rūtas Žeinas “Puķains peldkostīms”.
 
Lugu konkurss tika izsludināts 2015. gada jūnijā, piedalījās 19 autori ar 22 lugām. Līdz 2. kārtai tika 11 darbi, kurus izlasīja teātra veidotā komisija – režisori Edmunds Freibergs, Valdis Lūriņš, Indra Roga, Elmārs Seņkovs, teātra direktors Ojārs Rubenis, direktora palīdze repertuāra jautājumos Ieva Struka un producēšanas daļas vadītāja Ilona Matvejeva, kā arī atsevišķus darbus arī režisori Valters Sīlis un Regnārs Vaivars. Teātra mērķis bija izvēlēties lugas Nacionālā teātra repertuāram, sagaidot teātra 100gadi.
 
Galvenie kritēriji, izvērtējot lugas, bija lugu dramaturģiskā kvalitāte - konflikta risinājums, tēlu sistēma, valodas līmenis, kā arī tēmas aktualitāte un skatuviskais potenciāls. Tomēr izšķiroties par vietu sadali un prēmiju apjomu, primārais bija režisoru vēlme un gatavība kādu no lugām iestudēt.